Adaptacja w przedszkolu – kilka rad: 
1. Zanim pomyślisz o adaptacji dziecka – pomyśl o swojej adaptacji i o swoich emocjach. To jest Twój problem i Twoje zadanie.
2. Zaufaj wychowawcy, zadawaj pytania ale też bądź otwarty na jego rady.
3. Dobrze kiedy na początku w miarę możliwości będziesz odbierał dziecko o stałej porze np. po umówionym posiłku. Niech dziecko nabierze zaufania myśląc: „ rzeczywiście zostawia mnie tutaj ale codziennie po mnie wraca”.
4. Staraj się być pogodny żegnając się z dzieckiem, nie przedłużaj „uścisku”, niech dziecko ma poczucie, że oddajesz je w dobre ręce, pamiętaj , że Twój niepokój udzieli się dziecku – pomyśli ono: „skoro mama i tata są smutni, to gdzie oni mnie oddają?! , pewnie spotka mnie tam coś złego”.
5. Nawet jeśli płacze, bądź stanowczy i słowami „ kocham Cię, baw się dobrze, będę po obiedzie” pozwól dziecku odejść nawet jeśli ono kurczowo trzyma Cię za szyję – skracaj czas trwania tego „uścisku”.
6. Niech pożegnanie odbywa się w szatni, nie obiecuj dziecku, że wejdziesz z nim do sali – pomyśl o innych dzieciach, dla których ta sytuacja byłaby trudna, bowiem jego rodzice nie mogą z nim w tej chwili być.
7. Witając dziecko, pytaj je :„ W co ciekawego dziś się bawiłeś”, a nie „Czy dużo płakałeś?”
8. Bądź radosny z widoku dziecka, nawet jeśli ono ma smutną minkę, witaj je radośnie i optymistycznie.