Ćwiczenia dla dzieci uczęszczających na zajęcia z gimnastyki korekcyjnej- V zestaw

Ćwiczenia w ramach gimnastyki korekcyjnej – V zestaw:

Zabawy ożywiające:

a) „Ptaki w karmniku”- zabawa orientacyjno- porządkowa. Na dywanie leżą poduszki (w takiej samej ilości jak liczba ćwiczących). Uczestnicy zabawy biegają po pokoju, na hasło prowadzącego „Ptaki w karmniku”, siadają na poduszce w siadzie skrzyżnym i układają ręce w „skrzydełka”.

b) „Zdobądź chustę”- zabawa orientacyjno-porządkowa. Uczestnicy zabawy biegają po pokoju we wspięciu na palcach. Prowadzący zabawę rozrzuca chusty. Na hasło: „Zdobądź chustę” wszyscy podbiegają do chusty, chwytają ją naprzemiennie palcami obu stóp i unoszą nad podłogę.

Ćwiczenia rozciągające mięśnie piersiowe:

a) Pozycja wyjściowa- siad klęczny. Ruch- wypychanie barków w tył.

b) Pozycja wyjściowa- klęk prosty. Ruch- naprzemienne krążenia ramion w tył („wiatraczki”).

c) Pozycja wyjściowa- siad ugięty, ręce wyprostowane, wyciągnięte w górę. Ruch- odrzuty rąk w tył odliczając do 10.

Ćwiczenie oddechowe. Pozycja wyjściowa- siad skrzyżny, ręce w „skrzydełka”. Ruch- maksymalny wdech nosem, a następnie wydech ustami, z jak najdłuższym wymawianiem głoski „s”.

Ćwiczenia elongacyjne (wydłużanie sylwetki ciała):

a) Pozycja wyjściowa- siad skrzyżny, ręce wyprostowane, wyciągnięte w górę. Rodzic stoi za dzieckiem trzymając ręce wyciągnięte w przód i dłonie kilka centymetrów nad dłońmi dziecka. Ruch: dotknięcie dłoni rodzica.

b) Pozycja wyjściowa- klęk podparty. Ruch- wznos lewej ręki i prawej nogi, a następnie prawej ręki i lewej nogi.

c) Pozycja wyjściowa- siad skrzyżny, plecy wyprostowane, dłonie na biodrach. Ruch- naciskanie rękoma na biodra, z maksymalnym wyciągnięciem głowy w górę.

Ćwiczenie oddechowe. Pozycja wyjściowa- dwaj ćwiczący w siadzie ugiętym, plecami do siebie, ręce wyprostowane na dole podane partnerowi. Ruch- podnoszenie wyprostowanych rąk w górę- wdech, opust rąk bokiem w dół- wydech.

Ćwiczenia stóp:

a) „Schowaj chustę”- zabawa orientacyjno- porządkowa. Uczestnicy zabawy biegają po pokoju we wspięciu na palcach. Prowadzący zabawę rozrzuca chusty. Na hasło: „Schowaj chustę” wszyscy podbiegają do chusty i chowają ją pod stopami.

b) Pozycja wyjściowa- siad na krześle. Ruch- przesuwanie podkurczonych palców jednej stopy po podudziu nogi przeciwnej.

c) Pozycja wyjściowa- siad na krześle. Pięty uniesione, czubki palców dotykają podłogi. Ruch- przestawianie kolejno nóg do przodu - „marsz na palcach”.

d) Pozycja wyjściowa- siad na krześle. Ruch- unoszenie nóg z piłką nad podłogę i wyrzut przed siebie.

e) Chwytanie palcami stóp kredek. Darcie stopami gazety.

 
oddzialy / oddzial-V