EDUKACJA DOMOWA - Tydzień VII

 


Temat tygodnia: Moja Ojczyzna

Temat tygodnia: „Moja Ojczyzna”.

 

1. „Moja Ojczyzna” I. Fabiszewskiej – nauka wiersza – rozwijanie mowy i myślenia.

 

Rodzicu, przeczytaj proszę wierszyk. Następnie zachęć do powtarzania małymi fragmentami, na koniec Pszczółko mów razem z rodzicem. Powtórz kilka razy w ciągu dnia. Na pewno Ci się uda!

 

Moja Ojczyzna” I. Fabiszewskiej

Kocham moją Ojczyznę,

bo jestem Polakiem.

Kocham Orła Białego,

bo jest Polski znakiem.

 

Kocham barwy ojczyste:

te biało-czerwone.

Kocham góry i niziny,

każdą Polski stronę.

 

2. „Zabawy z kółkami” - zabawy matematyczne – rozwijanie umiejętności matematycznych, tj. układanie rytmów, odwzorowywanie.

 

Rodzicu, pobaw się z dzieckiem w matematykę. Do tej zabawy wytnij z dzieckiem z papieru po 6 kółek w różnym kolorze dziecku i sobie. Kolory i ilość musi się zgadzać u mamy i dziecka.

Następnie obejrzyj nasze propozycje zabaw matematycznych.

 

 

3. „Godło Polski” - papieroplastyka – rozwijanie umiejętności manualnych.

 

Rodzicu, przygotuj:

Białą i czerwoną kartkę papieru, klej, nożyczki.

Odrysuj dłonie dziecku. Pszczółko, spróbuj je wyciąć. Naklej na czerwoną kartkę tak, aby powstały skrzydła. Doklej białe elementy – tułów, głowę i nogi orła. Twoja praca jest gotowa i bardzo udana!

Życzymy udanej i przyjemnej pracy!

 

4. „Tor przeszkód” - zabawa ruchowa w domu – rozwijanie sprawności ruchowej.

 

Rodzicu, wspólnie z dzieckiem zbuduj z mebli tor przeszkód: możecie wykorzystać krzesła, stołki, materace, koce, poduszki itp. Poproś, aby dziecko przeszło tor przeszkód w określony sposób, np. pod krzesłem, wchodząc na stołek, układając się na brzuchu na kocu i odpychając rękami od podłogi, skacząc z poduszki na poduszkę. Dołącz do zabawy i zorganizujcie wyścigi!

Jeśli będzie to możliwe, to skorzystaj z wyjścia na spacer do parku, czy lasu i tam też możesz pokonywać przeszkody.

Zabawa rozwija sprawność całego ciała – siłę, zwinność, koordynację ruchową. Wprowadzenie elementu rywalizacji (między rodzeństwem lub dzieckiem i rodzicami) wpływa na rozwój emocjonalny – pozwala doświadczać wygranej i przegranej, uczy zachowania wobec innych, czekania na swoją kolej.

 

5. „Jestem Polakiem” - aktywne słuchanie piosenki – umuzykalnienie dzieci.

 

Rodzicu posłuchaj z dzieckiem piosenki. Pszczółkę zachęcamy, aby zagrało w rytm piosenki na jakimś instrumencie (np. drewnianych łyżkach, pokrywkach, rękach, mazakach, itp.)
oddzialy / oddzial-III