Propozycje zajęć z dnia 01.04.21

      1. Wielkanocne symbole- co oznaczają? - rodzic czyta dziecku.

Każdy ze schowanych pod śnieżnobiałą serwetką smakołyków coś symbolizuje. Nadzieję na odrodzenie mające dać siłę do walki ze złem, grzechem i słabością. Tradycja wielkanocnego koszyczka sięga jeszcze końca XIII wieku, kiedy to przed świętami Polacy święcili chleb i jajka.
Baranek - symbolizuje Chrystusa, który jako baranek oddał swoje życie za ludzi i zmartwychwstając, odniósł zwycięstwo nad grzechem i śmiercią. Baranek to triumf życia nad śmiercią.
Jajka -  (pisanki, kraszanki) – to symbol nowego życia i płodności. Jajka królują podczas świąt wielkanocnych – poświęcone pojawiają się na naszych stołach, a w postaci ozdobnych pisanek w dekoracjach i życzeniach wielkanocnych. 
Chleb - w święconce na Wielkanoc symbolizuje Ciało Chrystusa , jako oznaka dostatku.

Kiełbasa - Mięso, z którego jest zrobiona, jest pamiątką ofiary z baranka paschalnego.
Chrzan - Ponieważ wyciska łzy z oczu, jest symbolem pokonania goryczy męki Chrystusa.

Pieprz - odwołuje się do symboliki gorzkich ziół,

Sól - to symbol prostoty życia a jednocześnie dostatku  i gościnności, głównym jej zadaniem jest  nadanie potrawom smaku oraz ochrona przed zepsuciem,

Zielone gałązki - Wiecznie zielone pędy są symbolem zmartwychwstania.
Baba wielkanocna - Rośnie na drożdżach, symbolizuje wzrastanie wiary, nadziei i miłości.
Zajączek wielkanocny - to przejęty ze starożytności symbol przemijania, zmartwychwstania i płodności. Dziś zajączek chodzi z koszyczkiem i w Wielką Niedzielę zostawia upominki dla dzieci. Po wielkanocnym śniadaniu domownicy szukają ukrytych przez zajączka drobnych prezentów i słodyczy. Dlatego w życzeniach wielkanocnych często pojawia się ten symbol

     2. Barwienie jajek naturalną metodą

Link do filmiku- https://youtu.be/xTqw4Ncy7K0

     3. Zajączek wielkanocny- zabawa paluszkowa.

Link do zabawy- https://youtu.be/To2Jfos-mRQ