"Dzień Dziecka"- 01.06- 05.06.

 

 

 

 

 

 

 

 

01.06. poniedziałek

"Zabawa- nasze prawo"- wiersz W. Szwajkowskiego

Dzieci mają różne prawa,

ale głównym jest zabawa,

więc popatrzmy w lewo, w prawo jaką zająć się zabawą.

Z kolegami albo sami, bez zabawek, z zabawkami,

czy w mieszkaniu, czy na dworze,

każde z nas się bawić może.

Kto się bawi, ten przyznaje,

że zabawa radość daje,

i czas przy niej szybko leci,

więc się lubią bawić dzieci.

Rodzic zadaje dziecku pytania do tekstu wiersza: - Co dzieci lubią robić?; - Czym jest zabawa?; - W co lubisz się bawić?; - Z kim lubisz się bawić?;- Czy zabawa jest miła?

"Piłka parzy"- zabawa ruchowa. W zabawie biorą udział rodzice i dzieci. Zabawa polega na rzucaniu piłki pomiędzy uczestnikami zabawy. Na hasło: "Piłka parzy" nie można jej złapać.

 

02.06. wtorek

"Porządkujemy klocki"- zabawa matematyczna. Rodzic układa kolejno klocki określając ich cechy: - To jest mały klocek, - To jest większy klocek, - To jest klocek największy. Następnie liczy ile jest klocków. Zadaniem dziecka jest ułożenie klocków w sekwencji od malejącej do rosnącej i ich policzenie.

"Taki sam kształt"- zabawa orientacyjno- porządkowa. Rodzic odrysowuje na kartce foremki do piaskownicy lub foremki do ciastek. Zadaniem dziecka jest wyszukanie takiego samego kształtu foremek i ułożeniu ich na kartce z odrysowanymi konturami.

 

03.06. środa

"Kto jak skacze"- zabawa muzyczna,    https://youtu.be/LNouuY9zrKQ . Dziecko swobodnie porusza się po dywanie naśladując ruchami zwierzęta z piosenki.

"Sprzątamy zabawki"- zabawa orientacyjno- porządkowa. Dziecko sprząta zabawki, którymi się bawiło. Odnosi je w miejsca z których je wzięło.

Karta pracy dla dzieci młodszych KP 2.34 (marzenie Dyzia). Przed wypełnieniem karty pracy rodzic czyta dziecku poniższy wiersz:

"Dyzio marzyciel"- wiersz J. Tuwim

Położył się Dyzio na łące,
Przygląda się niebu błękitnemu
I marzy:
"Jaka szkoda, że te obłoczki płynące
Nie są z waniliowego kremu...
A te różowe -
Że to nie lody malinowe...
A te złociste, pierzaste -
Że to nie stosy ciastek...
I szkoda, że całe niebo
Nie jest z tortu czekoladowego...
Jaki piękny byłby wtedy świat!
Leżałbym sobie, jak leżę,
Na tej murawie świeżej,
Wyciągnąłbym tylko rękę
I jadł... i jadł... i jadł..."

Karta pracy dla dzieci starszych KP 2.41 (dzieci z różnych zakątków świata).

 

04.06. czwartek

"Plastelinowa zabawka"- praca plastyczna. Zadanie dzieci polega na ulepieniu z plasteliny ulubionej zabawki.

"Zabawa kolorowymi balonami"- zabawa ruchowa. Rodzic razem z dzieckiem odbija kolorowe balony. Przy ich odbijaniu mówi jaki kolor ma balon.

Karta pracy dla dzieci młodszych KP 2.33 (balony z krótkimi i długimi sznurkami).

Karta pracy dla dzieci starszych KP 2.42 (klocki).

 

05.06. piątek

"Prawa Dziecka"- zabawa dydaktyczna. Rodzic może przekazać dziecku informację: Każdy człowiek ma prawa, czy jest dorosły, czy jest dzieckiem. Każdy dorosły był kiedyś dzieckiem. Tak więc, podobnie jak każdy dorosły, dziecko jest właścicielem pewnych praw i wolności. Nazywają się one Prawami Dziecka. 

 Janusz Korczak powiedział: "Nie ma dzieci są ludzie". W Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej  zapisana jest ona w art. 30 (https://brpd.gov.pl/prawa-dziecka).

Zachęcamy do obejrzenia filmu edukacyjnego:  https://youtu.be/hbfLxqiefqw

"Worek z zabawkami"- zabawa sensoryczna. Rodzic wkłada do worka lub reklamówki kilka zabawek. Zadaniem dziecka jest rozpoznanie zabawek poprzez dotyk i podanie ich nazw.

"Zabawki"- zabawa naśladowcza. Rodzic mówi dziecku, że będzie naśladować to co on robi. Rodzic mówi dziecku, że są:- Robotami (chodzą sztywno, są napięci, zacinają się); - Samochodami (chodzą powoli, biegają, trąbią, zatrzymują się);- Lalkami (chodzą płynnie, pokazują jak ładnie są ubrani, czeszą się); - Piłkami (skaczą do góry, do dołu, turlają się po dywanie).

 
oddzialy / oddzial-II